Głos w sprawie zwierząt

Czy zastanawiałeś się kiedyś co czują zwierzęta, które codziennie zmuszamy do podporządkowania się naszej woli, często wbrew ich naturalnym instynktom i za pomocą argumentów strachu i bólu? Stosujemy groźbę, przemoc, bez cienia refleksji czy empatii. Nie zastanawiamy się jakbyśmy my czuli się w podobnej sytuacji. Co gdyby nas, za pomocą bata, ktoś chciał przymusić do pracy ponad nasze siły?

Rozważania nad tym postanowiła przeprowadzić, znana w środowisku przyrodników, Dorota Sumińska w swojej najnowszej książce Dość – www.taniaksiazka.pl, która we wrześniu 2020 roku ukaże się na rynku, dzięki współpracy z Wydawnictwem Literackim.

To, z pozoru, krótka książka, która jednak pozostawi w naszych głowach wątpliwości i tematy do rozważań na długie tygodnie.

W obronie “braci mniejszych”

Dorota Sumińska to polska lekarka weterynarii i publicystka, która od lat stara się przemawiać w imieniu i obronie zwierząt, uświadamiając nam jak właściwie z nimi postępować, by obie strony czerpały korzyści z kontaktów i współpracy. W książce “Dość” wyraża swój sprzeciw przeciwko ludziom, którzy uważają siebie za panów tego świata, chcąc wywyższyć swoje potrzeby ponad potrzeby innych istot żywych, co prowadzi do bardzo złych praktyk.

Autorka odważnie zabiera głos sprzeciwiając się wizji człowieka jako “pana życia i śmierci”, próbującego podporządkować świat tylko swojej woli i potrzebom. Zauważa, że nie możemy przypisywać sobie praw do stanowienia o wolności innych stworzeń, ich przestrzeni życiowej, godzinach przeznaczonych na sen czy posiłek lub nawet odbierania potomstwa.

Kiedy tego typu praktyki dotyczą ludzi i ich dzieci od razu wzbudza to kontrowersje i głośne protesty. Traktowane są jako bestialstwo, zbrodnia, przemoc. Każdy bez cienia zastanowienia je potępia.
Dlaczego więc odnosząc to do zwierząt uznajemy to za normę i fantastyczny sposób na dochodowy biznes? Czy brak zdolności krzyku protestu z ich strony daje nam prawo do stosowania przemocy, przymusu i dostosowywania ich do naszej woli? Czy ich postrzeganie rzeczywiście tak bardzo różni się od naszego?

Książka “Dość” to wyraźny, pełen goryczy i bólu protest eksperta w sprawie zwierząt, który powinien trafić do uszu każdego z nas, by dać nam szansę na zastanowienie się nad naszymi codziennymi wyborami i priorytetami. To ważna lekcja pokory, empatii i bycia człowiekiem dla każdego z nas. Zachęcamy serdecznie do zapoznania się z pozycją i sięgnięcie po inne dzieła kobiety, które mogą przybliżyć nam nieco zwierzęcy świat – “Szczęśliwy kot”, “Świat według psa” oraz “Dlaczego hipopotam jest gruby?”.

Muzyka autorstwa freepik - pl.freepik.com